LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (SUI) to najczęściej spotykana forma nietrzymania moczu pośród kobiet, definiowana jako mimowolna utrata moczu podczas kaszlu, kichania lub wysiłku fizycznego, jak na przykład w trakcie uprawiania sportu czy przy nagłej zmianie pozycji. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka od 4% do 14% młodszych kobiet oraz od 12% do 35% starszych kobiet. Istnieje wiele możliwości związanych z chirurgicznymi i niechirurgicznymi sposobami leczenia SUI. Początkowe leczenie powinno obejmować terapie niechirurgiczne – zmiany behawioralne i ćwiczenia mięśni dna miednicy.Stymulacja elektryczna, obciążone stożki pochwowe oraz terapia farmakologiczna również mogą zredukować wysiłkowe nietrzymanie moczu. Środki pęczniejące ograniczają wyciekanie moczu, jednak ich skuteczność zazwyczaj spada po 1-2 latach. Zabiegi chirurgiczne mogą prawdopodobnie leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu w sposób bardziej skuteczny niż metody niechirurgiczne, niemniej jednak wiążą się z większą ilością działań niepożądanych.
Wiele kobiet cierpiących na SUI nie szuka pomocy w zakresie leczenia ich stanu z powodu wstydu, braku wiedzy na temat możliwych terapii bądź też obawy, że leczenie będzie wymagało zabiegu chirurgicznego. Badacze sugerowali, że więzadła kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu wykazują zmniejszoną zawartość kolagenu, bądź też jakościowe zmiany w składzie kolagenu.Minimalnie inwazyjna i nieablacyjna procedura wykonywana laserem Er:YAG umożliwia remodelowanie kolagenu naświetlanej tkanki, która w konsekwencji kurczy się i zmniejsza, poprawiając wsparcie pęcherza moczowego i tym samym ograniczając objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Wedle założeń, pozytywny wpływ na objawy wysiłkowego nietrzymania moczu miała neokolageneza oraz remodelowanie kolagenu. Celem nieablacyjnej terapii laserowej jest osiągnięcie selektywnej, termicznej denaturacji kolagenu skórnego, co z kolei prowadzi do odkładania kolagenu przy jak najmniejszym uszkodzeniu naskórka. Poza kurczeniem się kolagenu i tkanki, które są jedynie chwilową reakcją, rozpoczynają się procesy remodelowania kolagenu oraz neokolagenezy, i pod koniec tych procesów leczona tkanka wzbogaca się o nowy kolagen i tym samym staje się bardziej napięta i elastyczna.
Laserowe leczenie Wysiłkowego Nietrzymania Moczu (WNM)- IncontiLase
Mimowolne oddawanie moczu jest schorzeniem wyjątkowo wstydliwym, znacząco wpływa zatem za poczucie komfortu i pewność siebie kobiet, które na nie cierpią. WNM może być leczone nie tylko chirurgicznie. W Gabinecie Medycyny Estetycznej i Laseroterpaii Esteticenter oferujemy innowacyjną, bezinwazyjną terapię IncontiLase z wykorzystaniem lasera. Zabieg pozwala wzmocnić górną ściane pochwy oraz obszaru ujścia cewki moczowej, co przywraca prawidłową funkcjonalność.
Wskazaniem do laserowego leczenia WNM moczu jest niekontrolowane wydalanie moczu związane z wysiłkiem w trakcie: kichania, ataku kaszlu lub spontanicznym śmiechu wykonywania nawet najbardziej podstawowych, codziennych czynności, takich jak dźwiganie, schylanie się wykonywania ćwiczeń fizycznych, fitness, biegania, skakania.
Dolegliwości te związane są najczęściej z okresem okołomenopauzalnym, porodami siłami natury czy predyspozycjami genetycznymi. Mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu związanego z wyciekającym moczem oraz występowania powikłań takich jak: zapalenie układu moczowego, zapalenie dróg rodnych oraz wyprysków skóry krocza.
Dla uzyskania satysfakcjonującej poprawy zazwyczaj wystarcza wykonanie 1-2 zabiegów. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po 6-8 tygodniach.
Zabieg moze być wykonywany profilaktycznie u pacjentek po porodach siłami natury, które już zakończyły karmienie dziecka piersią.
Każda pacjentka zgłaszająca się na konsultację ginekologiczną w Esteticenter powinna przynieść ze sobą wykonane w okresie ostatniego roku badanie cytologii szyjki macicy. Wszystkie zabiegi ginekologiczne w Esteticenter wykonuje lekarz ginekolog.
Na czym polega zabieg laserowego leczenia WNM moczu IncontiLase:
Zabieg polega na fototermicznym, nieablacyjnym obkurczeniu pochwy. Jest bezinwazyjny i nie wymaga znieczulenia, nie niesie też ryzyka wystąpienia powikłań, częstych w przypadku operacji. Wiązka lasera wzmacnia tak powięź wewnątrzmiedniczną jaki i ścianę pochwy oraz obszar ujścia cewki moczowej. Efektem jest stymulacja włókien kolagenowych śluzówki pochwy, obkurczenia tkanki, co powoduje zmianę kąta nachylenia cewki moczowej i ustąpienie dolegliwości.
Przeciwskazania do laserowego leczenia WNM moczu:
- baktywna infekcja dróg rodnych
- nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
Zalecenia po zabiegu laserowego leczenia WNM:
- unikanie kąpieli w publicznych basenach, wannie przez okres 2 tygodni
- nie używanie tamponów przy najbliższej miesiączce
- ograniczenie stosunków płciowych przez okres 2 tygodni
Po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych czynności. Nie ma przeciwskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych, codziennej pracy. Przez okres do dwóch tygodni może wystapić miejscowy wysięk- przez ten okres należy zakładać podpaski. Dodatkowo, po zabiegu zaleca się wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla w celu podtrzyamania efektów zabiegu. Efekty zabiegu powinny być widoczne po okresie 4-6 tygodni, po tym okresie pacjentki zapraszane są do Esteticenter na wizytę kontrolną.
Cena: 2,5 tys. zł - 3,5 tys. zł